Forside
21. september 2011 - 10:44 af: Uffe Kemnitz
Har været ude og spille stævne. Læs det fulde referat fra række C holdet.
Vi stillede med 2 hold til dette stævne. Et i række B og et i række C. Vi havde lidt afbud, så i alt 17 spillere mødte.
Dette er referatet fra række C holdet.
Der blev disket op med 6 kampe - hver à 15 minutter - så det var intense kampe hvor pulsen skulle op med det samme.
Der var en del rod undervejs med hvilke baner der skulle spilles på, så der blev en del forsinkelser undervejs. Så det blev en lang eftermiddag - men heldigvis også med en bunke gode oplevelser ;-))
1: Dragør - Holte: 0-1
Vi var heldige med at få kampen i det hele taget. Vi ventede ved een bane som vi var henvist til, mens kampen skulle foregå et andet sted. Men fik arrangeret at dommeren og træneren fra Dragør accepterede en 10 minutters kamp som drengene kom noget hovedkulds ind i. Efter et par mintter med gode forsøg fra Dragør som Lasse tog sig smukt af flyttedes spillet ned i Dragørs halvdel. Noah scorer et smukt mål og Holte presser godt for at få et par til. Bolden vil dog ikke ind.
2: Holte - Øbrødre: 0-4
Her var der kamp til stregen. Spillemæssigt stod holdene såmænd godt til hinanden - og der var chancer i begge ender. Men efterhånden som kampen skred frem var det tydeligt at Øbrødre var langt stærkere fysisk end vores drenge, der blev "løbet ned" og tacklet grundigt igennem. Det skal ikke misforstås...det var en meget fair kamp.....vi var bare meget underlegne fysisk. Vi havde nogle godt tilspillede chancer, hvor det ville have være skønt med et mål eller to. Omvendt skal det også bemærkes at Lasse var vitterligt flyvende i målet og reddede flot en held del skud fra Øbrødre..hjulpet af et ellers ganske energisk spillende forsvar.
3: Holte - Maribo: 6-0......eller var det 7-0?
Super kamp af Holte.....flotte mål, men det var også ganske tydeligt efter blot få minutter at modstanderen ikke havde meget at byde ind med. Så vidt det erindres havde Joakim i målet bolden 2-3 gange hvor modstanderen havde mistet bolden over baglinien......det var alt. Mål ved Victor x 2, Christian S x 2, Adam og Magnus.
Disse resultater gav andenpladsen i puljen, og drengene skulle herefter spille 3 kampe til mod toerne i de 3 andre puljer. Super system, hvor der skulle være mulighed for at møde mere jævnbyrdig modstand.
CIK 1 (Indianerne) - Holte: 1-1
Meget spændende kamp hvor vore var presset i bund i de første 7--8 minutter. Super præstation af forsvaret og ikke mindst Joakim i målet, men retfærdigvist skal det siges at modstanderen måske misbrugte en del mere end nødvendigt. Et mønsterkontraangreb efter 4 minutter giver 1-0 til Holte. Joakim spiller ud til Magnus, der sender videre til Christian i højre side. Noah forlader sin topposition og søger ud mod højre og fremad for at modtage afleveringen som falder helt rigtigt på ydersiden op ad linien. Noah tager bolden med i medløb og runder meget meget hurtigt CIKs' store stærke forsvarer og meget overraskende fyrer Noah en super tå af fra 20 meter og ganske langt ude til højre som kiler sig ind helt oppe i krydset i fjerneste målhjørne. Dagens mål i Kløvermarken !! Ganske kort herefter scorer CIK til 1-1. Modstanderens angriber får skudt meget højt i målet og selv om Joakim hopper og strækker kan han ikke nå bolden der tager undersiden af overliggeren og går ind. Man tænker nok åh-nej, da vi er presset i bund. Men drengene får ny energi og overtager stille og rolig det meste af både spil og chancer. Særligt Otto og Jonas får godt styr på modstanderens angribere og stopper disse tidligere oppe på banen. Men ikke flere mål og et retfærdigt slutresultat. Men også en kamp der virkelig trak tænder ud.
Holte - CIK 2 (Bisserne): 1-1
Vi var nu nået dertil hvor det var krævende at sætte drengene op til kampene. Det var en lang eftermiddag - og det kræver sit at skulle starte forfra hele tiden. Vi lånte Christian H ind til de sidste 2 kampe for at have lidt mere udskiftningsmulighed. Christian havde allerede spillet 5-6 andre kampe, så generelt var det et brugt hold. Det blev ikke den kønneste kamp, men Holte var klart spilstyrende - og skudstatistikken lå nok på noget der ligner 15 - 3. Vore kom bagud 0-1 og de så trætte ud. Men med det efterhånden næsten sædvanlige ekstra gear kom de bedre fremad over banen og begyndte at få chancer. Magnus tog et rigtigt langt ryk fra egenbanehalvdel og da der ikke var nogen der gik i ham kunne han lige så godt fortsætte frem ad banen og sluttelig passere målmanden til 1-1. Supermål og god energi......som dog betød at Magnus måtte ud og puste ud de næste 10 minutter ;-)). Der blev ikke scoret yderligere, men meget symptomatisk kom træneren over og sagde tak for kampen og at han nok aldrig havde set sit hold være så heldigt før. Der manglede vi lige den sidste skarphed.
Vikingerne - Holte: 1-4
Skarpheden manglede så ikke i den sidste kamp. Sjovt nok at selvom drengene var trætte og udkørte - så var det ikke mere end at de sagtens kunne fjolle rundt og spille bold i pauserne - men udkørtheden var nok mere i faserne omkring det organiserede spil ;-)) Åhh - nej. Skal vi igen nu stille op ? Skal vi....... ???? Vi var dog enige om at det var sidste kamp for dagen og det skulle lige ydes det sidste så vi fik en sejr i puljen. Det fik vi så. Det var ikke kønt, men det var effektivt. Vore sad på kampen fra starten og det stod 3-0 efter bare 4-5 minutter. 1-0 Christian H, 2-0 Victor, 3-0 Christian S. Modstanderen måtte herefter sætte en spiller ind og de fik lidt mere spil. Joakim i målet fik lidt mere at lave, men Holte sejren kom aldrig i fare. Magnus lukker reelt kampen med 4-0 scoringen. I et angreb orker vore ikke at løbe med tilbage og med en ganske smuk kontrascoring får modstanderen reduceret. Ikke nogen køn kamp kan man sige......men god alligevel.
Resultaterne magede det således at Holte og CIK 1 havde lige mange point efter denne runde og da vi var lige i indbyrdes blev målforskellen afgørende. Holte vandt dermed pokalen - og selvom den nok ikke er af det helt pureste guld, var det ganske vildt at opleve vor glade og euforiske drengene blev for at hive pokalen hjem. Super dag..... !!!!
Sluttelig skal det nævnes at alle drengene over en bred kamp virkelig skal roses for at være godt til at koncentrere sig, holde fast i deres pladser på banen - også når vi skiftede rundt på disse - og prøve at spille spillet. De er gode til at bakke hinanden op og rose og støtte hinanden. Som træner/holdleder er det skønt at have en velfungerende gruppe med - det gør det bare lettere og hyggeligere !!!
mvh
Claus Dahl Skaaning